Gol Sesi

Espor Nedir

Espor Nedir
91 Okuma
30 Aralık 2019 - 17:07

Uzun ismiyle elektronik sporlar, kısa ismiyle ise espor, 2000’li yılların başları itibariyle ödüllü turnuvaların ivme kazanmasıyla varlığını hissettiren ve oyuncuların, profesyonel takımlar bünyesinde resmi lig ve etkinliklerde oyun oynayarak hayatlarını kazandığı bir spor dalıdır. Ülkemizde Gençlik ve Spor Bakanlığı – Spor Genel Müdürlüğü tarafından esporcu lisansı verilmekte, oyun oynayarak geçimini sağlayan kişiler profesyonel oyuncu olarak değerlendirilmektedir. Esporda başlangıç yaşı 13-14 dolaylarında kabul edilirken, oyuncular çoğu zaman 30 yaşına gelmeden sektörden emekliye ayrılır. Espor alanında en popüler oyunlar League of Legends, Dota 2, Counter Strike: Global Offensive, Overwatch ve Hearthstone olarak sıralanabilir.Espor sayılan bilgisayar oyunları kendi içlerinde 6 gruba ayrılıyor ve bu grublara her yıl yeni oyunlar ekleniyor.

Moba ,Fps, Mmoprg, Dövüş, Rts, SporEspora tüm dünyada ve ülkemizde yapılan yatırımların, daha hâlâ bebek adımlarını atan sektörün geleceğine dair büyük bir ışık tuttuğunu söylemek mümkün. Yakından takip ettiğimiz ülkemizde futbol kulüplerinin sektöre girişi dışında Amerika ve Avrupa’da da büyük spor kulüpleri espor takımlarına yatırım yaparken, özellikle Kore ve Çin gibi ülkelerde esporun artık bir kültür olarak yer ettiği ortada.

Günümüzde yeni jenerasyon artan bir şekilde “geleneksel” sporlardan uzaklaşıp, kimi zaman çok daha rekabetçi, kimi zaman çok daha heyecanlı olabilen oyunların profesyonel dünyasına adım atıyor. Ödül havuzu 20 milyon dolara kadar yükselebilen, Dünya Şampiyonası ismiyle düzenlenen büyük turnuvalarda anlık seyirci sayısı yüz milyonlara yaklaşırken, hem küresel, hem dijital, hem de dinamik ve genç bir kitle espor ile yatıp kalkıyor.

Moba

Moba

MOBA (Multiplayer Online Battle Arena) Bu oyun türü Türkçe olarak çevrim içi çok oyunculu savaş arenasıdır. Oyuncuların belirli bir harita üzerinde ve genellikle 5 kişilik gruplar şeklinde karşılaştıkları oyun türüdür. Real Time Strategy yani Gerçek Zamanlı Strateji türüne gerek kamera açıları gerekse oynanış dinamikleri ile oldukça benzer. RTS türünün yanı sıra karakter geliştirme özellikleri ile RPG türünden de izler taşır. Öyle ki bu oyun türü ilk olarak Blizzard’ın RTS türündeki oyunu Starcraft’ın Aeon of Strife isimli oynanış modunda görülmüştür. Daha sonra oyunculardan aldığı olumlu tepkiler sayesinde tamamen apayrı bir oyun türünü meydana getirmiştir. Günümüzde oyuncular tarafından oynanan oldukça popüler birçok MOBA oyunu vardır. Bunlara en güzel örnekler; League of Legends, Heroes of the Storm, Defence of the Ancients, Heroes of Newerth, Dota 2 verilebilir. MOBA türündeki oyunlar günümüzde hızla artmaktadır ve daha geniş kitlelere yayılmaktadır. 2 Zıt takımın karşı karşıya geldiği MOBA’da genel olarak amaç rakibin Base‘ini yok etmektir. Bazı oyunlarda daha farklı kazanma çeşitleri de bulunmaktadır. Oyuncuların Hero isimli bir kahramanı oynadığı MOBA oyun türünde oyuncunun becerisi ve Hero’sunu kullanma kabiliyeti büyük bir önem taşır.

 Fps

Fps

Frame per second (saniye başına kare) olarak ifade edilen bir kare hızı, bir saniyede çekilebilecek çerçevenin ya da görüntülerin sayısını ifade eder. Pratikte FPS olarak kullanılır.


Hareketli nesneleri net bir şekilde görüntüleyebilmek için güvenlik kameralarında önerilen fps değeri 30’dur Bununla birlikte video kalitesi ve ağ bant genişliği, hangi kare hızının uygulama için en iyi olduğunu etkileyen faktörlerdir.

Fps Oranları Arasındaki Fark Nedir?
Saniyedeki kare ya da fps değeri, bir güvenlik kamerasının saniye başına kaç video çerçevesini yakalayabileceğini gösteren temel bir ölçümdür. Örneğin 60 fps kamera, bir saniyede 60 kare çeker. Çerçeve sayısı ne kadar yüksek olursa, görüntü o denli berraklaşır. Kare hızı düşük olduğunda görüntülerde dalgalanmalara ve bozulmalara neden olur. Bu nedenle düşük fps değerine sahip bir kamera kurulumu, ağ trafiğini yormayan, nispeten hızlı hareket eden objelerin olmadığı alanlar için elverişlidir. Trafik gibi bir sorunsuz bir şekilde kaydedilebilmesi için minimum 30 fps kamera modellerinin kullanılması önerilir.

Kare hızı görüntü kalitesini artırmakla birlikte, aynı zamanda kaydedilen videoların boyutunu da artırır. Daha yüksek fps değeri daha fazla görüntünün kaydedilmesi anlamına gelir. Bu yüzden daha düşük kare hızlarına kıyasla dosya boyutu daha büyük olur.

60 fps kamera hızı gibi yüksek hızlı kameralar, bant genişliği ve depolama kapasitesi endişelerini beraberinde getirebilir. Bununla birlikte H.265 gibi video codec seçenekleri ile görüntüler kalite kaybı olmadan, verimli bir şekilde sıkıştırılabilir. Uygun bir VMS ile farklı fps oranına sahip akış profilleri oluşturulabilir. Kaliteli sıkıştırmanın yapılamadığı ve donanımın desteklemediği durumlarda,15 fps ile bant genişliği kullanımı azaltılabilir ve daha küçük dosya boyutları sağlanabilir. Durağan sahneler için düşük kare hızı ile alan ve bant genişliği tasarrufu sağlanarak berrak görüntüler elde edebilir. Ancak bu kameraların canlı akış için ideal performans sağlamayacağı unutulmamalıdır.


Mmoprg

Mmorpg

MMORPG, çok oyunculu bir rol yapma oyun tipidir. MMORPG Tek isimden oluşmasına rağmen esasen MMO ve RPG olmak üzere iki farklı oyun türünün birleşimi olan oyunlardır.

MMO: İngilizce açılımı ”Massively Multiplayer Online” yani  ”Devasa çok oyunculu çevrimiçi oyunlar” olarak adlandırılmaktadır. Tek başına oynamak yerine başka insanlar ile birlikte oynamayı seven kişilerin favori oyun grubudur.

RPG: İngilizce açılımı ”Role Playing Game” yani ”Rol yapma oyunu” olarak adlandırılmaktadır. Genellikle ”MMORPG” özelliklerinin büyük bir kısmını ve karakterini bu bölüm oluşturmaktadır. Oyuna kişiselleştirme özellikleriyle birlikte birçok özelliğini bu türü vermektedir. RPG oyunların büyük bir bölümü silah olmayan ortaçağ benzeri ve dünya ile bağlantısı olmayan hayali diyarlarda geçmektedir. Karakterine yeni özellikler alarak veya yeni kıyafetler ve kostümler giydirerek geliştirmek temel amaçtır.


Rts Oyunları

Rts

RTS‘nin açılımı Real Time Strategy‘dir. Real Time Strategy Türkçemizde Gerçek Zamanlı Strateji(GZS) olarak çevrilebilir. Bir strateji oyun türü olarak da bilinen RTS oyunlar oldukça popülerdir. Oyuncuların TBS(Sıra Tabanlı Stareji)oyunlardaki gibi sıra beklememesi ve her şeyi gerçek zamana bağlı olarak yapabilmesine imkan sunan oyun türü de diyebiliriz. İlk RTS oyun Command And Conquer serisinin yaratıcısı Westwood tarafından 1992′de yayınlanan Dune 2(II)’dir. Dune 2’yi sırasıyla Warcraft serisinin ilk oyunu olan Warcraft: Orcs & Human

Dune 2’den bu yana Dünya genelinde binlerce oyuna ulaşan RTS oyun türü en popüler Strateji oyun türü olarak da bilinir. Efsanevi derecede iyi sayılan ve oyuncuların sevgilisi haline gelmiş birçok RTS oyun serisi de bulunmaktadır. RTS oyun serilerine en güzel örnekler; Command and Conquer serisi, Age Of Serisi, Warcraft Serisi, Starcraft serisi, Stronghold Serisi, Empire Earth Serisi, Rise Of Nations Serisi’dir.

Günümüzde gerçek çağlara ve olaylara dayanan RTS oyunlar olduğu gibi bilimkurgu, mitoloji ve fantastikliğe dayanan birçok RTS türü de bulunmaktadır. (Starcraft, Warcraft, Age Of Mythology gibi..). Bu tür RTS’lerde çağ atlamalı RTS oyunlarla hemen hemen aynı popülariteye sahiptir. Ayrıca fantastik RTS türü oyunlar size hiç bilmediğiniz hayali bir Evrende maceralar yaşama imkanını sunar.

Teknolojinin gelişmesi ile birlikte çoğu oyun türünde olan değişimler RTS oyun türünü de etkilemiştir. Günümüzde RTS oyunlar eski RTS’lerin aksine 3D’dir ve oynanışsal açıdan birçok farklılıklar gösterebilir. Kimi RTS oyunlar ise Warcraft 3’teki gibi bir karışıma girerek (RPG Ve RTS’nin karışımı) RPS gibi farklı oyun türlerininin de oluşmasına zemin teşkil etmiştir.

Kaynak: https://www.magicgameworld.com/rts-oyun-turu-nedir/

https://wmaraci.com/nedir/mmorpg

http://www.nfsteknoloji.com/blog/90/fps-nedir.html

https://boards.tr.leagueoflegends.com/tr/c/konu-disi/Ay59mHMT-moba-nedir-bilmeyen-oyuncular-var?show=flat

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.